Ako vybrať prípravok na regeneráciu vlasov?

Podporte zdravie svojich vlasov.

Podporte zdravie svojich vlasov.

Doba čítania 8 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať pri výbere

Stav a typ vlasov

Pred kúpou regeneračného prípravku zhodnoťte stav a typ vašich vlasov. Normálnym postačí občasné použitie masky alebo séra. Suché a poškodené však vyžadujú pravidelnú a výdatnú starostlivosť šitú na mieru konkrétnemu typu vlasov. Vlnám a kučerám je potrebné dopriať špeciálnu hydratačnú kúru, ktorá podporí ich elasticitu. Pre jemné vlasy sú ideálnou voľbou produkty zväčšujúce objem, mastné zasa ocenia výživu v podobe prípravkov s ľahkou textúrou, ktoré vlasy nezaťažia. Pre farbené vlasy vyberte výrobky s dvojitým účinkom, ktoré ich zregenerujú a zároveň pomáhajú uchovať farbu. Zrelej a starnúcej korune krásy, strácajúcej lesk a pružnosť, dodá druhý dych výživná kúra na obnovu vitality.

Požiadavky

Popri kondícii svojich vlasov zvážte aj vaše nároky na výrobok. Trh ponúka prípravky na zväčšenie objemu, vyhladenie vlasov, hydratáciu alebo na podporu rastu. Pokiaľ ste majiteľom normálnych, prirodzene krásnych a zdravých vlasov, stačí ich udržiavať pomocou balzamu, ktorý im po každom umytí dodá hladký vzhľad a ľahkú výživu. V prípade suchých, lámavých či inak poškodených vlasov zvoľte intenzívnejšie regeneračné prípravky, ako sú séra, kúry, masky alebo fluidá. Slabé a jemné vlasy potrebujú získať odolnosť a silu už od korienkov. Zamerajte sa na vlasové vody či toniká vyživujúce korienky a vlasové folikuly. Na rozštiepené končeky pomáhajú špeciálne oleje, séra a hutné rastlinné maslá.

Veľkosť balenia

Skôr, než vložíte do nákupného košíka konkrétny produkt, zamyslite sa nad tým, ako často ho budete používať. Podľa toho si vyberte adekvátne balenie. Ak chcete prípravok aplikovať po každom umytí (napríklad balzam), oplatí sa siahnuť po veľkom obale. Pokiaľ ho však použijete iba občas, poobzerajte sa po menšom objeme. Výrobok musíte po otvorení väčšinou spotrebovať do 12 mesiacov, inak už nie je príliš bezpečný. Ľahko sa tak môže stať, že v koši skončí prakticky plné balenie. 

V prípade neotvorených prípravkov pravidelne kontrolujte maximálny dátum spotreby, ktorý je uvedený na každom obale. Keď ich otvoríte, všímajte si počet mesiacov, počas ktorých ich musíte minúť. Túto informáciu nájdete zobrazenú v ikonke „téglika“. Ak je na nej napríklad 12 M, znamená to, že obsah balenia by ste mali spotrebovať do 1 roka. Dlhšie otvorené výrobky nepoužívajte. Môžu ohroziť vaše zdravie. 

olej na vlasy

Typy prípravkov

  • Maska – vlasy intenzívne vyživí a zregeneruje. Zloženie a presné účinky sú pri každom produkte odlišné. Masku aplikujte na čisté a uterákom zľahka vysušené vlasy umyté šampónom. Naneste ju priamo na jednotlivé pramene, nie na pokožku hlavy. Následne jemne rozčešte hrebeňom. V ideálnom prípade by ste mali masku používať raz do týždňa. Častejšie aplikovanie vlasy zbytočne zaťažuje a pôsobia spľanuto. Niektoré masky fungujú aj ako kondicionér a uľahčujú rozčesávanie. 

  • Olej – patrí k prípravkom, ktoré netreba z vlasov vymývať. Osvedčuje sa predovšetkým pri vyživovaní dlhších vlasov. Aj oleje by ste mali aplikovať do jednotlivých suchých alebo umytých prameňov (záleží na konkrétnom produkte a odporúčaní výrobcu). Suchý olej sa rýchlo vstrebe a na vlasoch nezanecháva mastný film. 

  • Sérum – ide o vyživujúci prípravok s vysokou koncentráciou účinných látok. Z tohto dôvodu sú omnoho intenzívnejšie než iné produkty a takisto majú širšie spektrum využitia. Vlasy hĺbkovo hydratujú, vyhladzujú a obmedzujú ich vypadávanie. V malom množstve ich aplikujeme do suchých či mokrých prameňov alebo priamo na pokožku hlavy. V obchodoch ich zväčša nájdete v podobe ampúl, kapslí alebo fľaštičiek s pipetou. Niektoré séra nie je potrebné opláchnuť vodou, iné musíte zmyť. Vždy si preto všímajte inštrukcie výrobcu. 

  • Sprej – vyniká ľahkým zložením. O vaše vlasy sa postará po ich umytí (pričom ho nemusíte zmývať) alebo priamo počas umývania. Dodá im výživu, objem, lesk, zlepší ich štruktúru a takisto hydratuje. Konkrétne účinky sa môžu pri jednotlivých produktoch líšiť. 

  • **Kúra**– pozostáva z veľkého množstva aktívnych látok (proteíny, vitamíny a oleje), ktoré vyhladzujú prirodzenú štruktúru vlasu. Každý z nich pokryje neviditeľným ochranným filmom. Ponuka na trhu je v tomto smere naozaj rozsiahla, každý z prípravkov sa špecializuje na iný druh problému. Niektoré kúry možno aplikovať po umytí vlasov a nechať určitý čas pôsobiť, iné zasa nie je potrebné zmývať vodou. 

  • Balzam – tento prostriedok sa nachádza kdesi na polceste medzi maskou a kondicionérom. Môžete ho používať po každom umytí. Pomôže nielen s rozčesávaním, ale vlasy tiež jemne vyživí a zmäkčí. V ponuke nájdete aj balzamy určené na riešenie špecifických ťažkostí či požiadaviek. 

  • Krém – poslúži na ľahké vyživenie a úpravu, resp. tepelnú ochranu vlasov. Popri tom sa zameriava na ich regeneráciu a posilnenie štruktúry. Tento typ aplikujte podobne ako masku – do mokrých vlasov a po určitom čase ho z nich dôkladne vymyte vodou. Konzistencia krému je v porovnaní s maskami jemnejšia, ale hutnejšia než mlieka. 

  • Mlieko – ľahšie a menej mastné než krém. Prípravok určený na hydratáciu vlasov sa tiež lepšie vstrebáva. Niektoré typy nemusíte zmývať, pri iných je to potrebné. 

  • Voda – obsahuje výťažky z rastlín a bylín i extrakty na podporu rastu a regenerovanie vlasov. Produkt vmasírujte do pokožky hlavy priamo medzi korienky vlasov. 

  • Fluidum – v jeho zložení s malým podielom vody dominujú aktívne zložky na podporu vzhľadu a zdravia vlasov. Zväčša ho nemusíte zmývať vodou. Fluidum nanášame do vlhkých alebo suchých vlasov. Niektoré typy zoceľujú rozštiepené končeky. 

  • Tonikum – zlepšuje stav problematickej vlasovej pokožky, obmedzuje vypadávanie vlasov a podporuje ich rast. Nájdete v ňom výťažky z liečivých rastlín, častokrát oplýva antibakteriálnym účinkom. Denne ho aplikujte priamo na pokožku hlavy. Tonikum nemusíte vymývať vodou. 

  • Kapsle a ampuly – zväčša ide o najkoncentrovanejšie prípravky podobné séram, ktoré stačí použiť len v minimálnom množstve. Výhodou je tiež ich jednotlivé balenie. Niekoľko ampúl alebo kapsúl si tak môžete ľahko pribaliť aj do kufra.  

  • Pena – vďaka ľahkej a nadýchanej štruktúre ju jednoducho nanesiete na umyté a zľahka vysušené vlasy, v ktorých zotrvá až do ďalšieho umývania. 

  • Maslo – tento prípravok zväčša prírodného charakteru je spomedzi všetkých regeneračných prostriedkov tým najhutnejším. Aplikujte ho predovšetkým na končeky a jednotlivé pramene vlasov, ktorým dopraje intenzívnu výživu. Maslo je vhodné pre suché a poškodené vlasy. Nezabudnite ho z nich dôkladne vymyť vodou, v opačnom prípade budú pôsobiť mastne.

macadamia olej sprej

Štvoro rád pre zdravé vlasy

Správne používanie

Vždy si preštudujte pokyny výrobcu. Tipy v zmysle „nechajte pôsobiť dvakrát dlhšie než uvádza výrobca“ neberte vážne a odporúčania zakaždým dôsledne dodržiavajte. Kozmetické firmy svoje výrobky i stanovené dĺžky totiž dôkladne testujú. Pokiaľ ich prekročíte, prostriedok vám v najlepšom prípade už nič viac neprinesie. V tom horšom môže vlasy poškodiť.

Kombinovanie prípravkov

V rámci ponuky na trhu zväčša nenájdete iba samostatné prípravky na regeneráciu vlasov, ale aj celé série obsahujúce kompletnú starostlivosť. Väčšinou ich tvorí šampón, kondicionér a maska. Môžete sa stretnúť aj s olejmi, kúrami, sérami a termoaktívnymi výrobkami na tepelnú úpravu vlasov (žehlenie, fénovanie).

Primerané množstvo

Aj v prípade regeneračných prípravkov platí zlaté pravidlo „menej je viac“. Ak umytým vlasom doprajete masku, nezaťažujte ich ešte ďalšími prostriedkami s regeneračným účinkom. Vlas toho naraz viac nevstrebe a zbytočne ho preťažíte. Rešpektujte tiež odporúčané dávkovanie. Pokiaľ výrobca uvádza jednu dávku vo veľkosti vlašského orecha, berte na to ohľad a nesnažte sa do vlasov aplikovať polovicu balenia.

Správne uskladnenie

Predĺžite tým efektívnosť účinných zložiek a celkovú životnosť regeneračného prípravku. Ak prostriedok vystavíte priamemu slnečnému žiareniu, vlhkosti alebo vysokým teplotám, jeho obsah sa znehodnotí omnoho rýchlejšie než je uvedené na obale. Produkty preto rovnako ako inú kozmetiku uchovávajte na tmavom a suchom mieste. Ak si ich nakúpite do zásoby, neotvorené balenia skladujte v chladničke. Nezabúdajte však pravidelne kontrolovať dátum spotreby.